Skip to content Skip to footer

5 عامل تاثیرگذار بر هزینه طراحی سایت

5 عامل تاثیرگذار بر هزینه طراحی سایت

5 عامل تاثیرگذار بر هزینه طراحی سایت
5 عامل تاثیرگذار بر هزینه طراحی سایت

 

هزینه طراحی سایت یکی از مهمترین فاکتورها برای مشتریان طراحی وب سایت کاروداتیس. خیلی از اوقات ارزان بودن یا گران بودن هزینه طراحی سایت مطرح نیست بلکه تناسب هزینه دریافت شده به ازای سایت طراحی شده اهمیت داره.

مسلما وبسایت شرکت بزرگی که خدمات متنوعی داره اصلا با یک وبسایت پرسنال برند قابل مقایسه نیست.

علاوه بر این نحوه طراحی و کدنویسی سایت، تکنولوژی به کار رفته در طراحی سایت، اعتبار شرکت نرم افزاری که پروژه را انجام می دهد، نحوه پشتیبانی و خدمات پس از فروش همگی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت سایت هستن.

 

بطور کلی طراحی سایت را می‌توان یک خدمت در نظر گرفت و ما در طراحی وب سایت کاروداتیس هیچوقت نمی تونیم برای یک خدمت هزینه‌ی مشخصی را اعلام کنیم و متاسفانه با وجود قانون صریح در این مورد، نظارت صحیحی بر فعالان این صنعت صورت نگرفته. بنابراین قیمت هزینه‌ی سایت در شرکت‌های مختلف بسته به نوع خدمت(خدمات پس از فروش، تیم فنی پشتیبان و… ) متفاوت  و هر شرکتی بر اساس عوامل مختلفی هزینه و قیمت وب سایت خود را اعلام می‌کنه. هرچند دریافت هزینه‌ی هنگفت به معنای کیفیت بالا و حرفه‌ای بودن نیست؛ اما باید به این نکته توجه کنید که  یک سایت حرفه‌ای ارزان نخواهد بود.

در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار بر هزینه ی سایت می پردازیم.

 

عوامل موثر بر هزینه‌ی طراحی سایت

1-  امکانات سایت:

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در هزینه‌ی سایت، امکانات سایت  و دقیقا همان چیزی  که هر شخص در مرحله‌ی اول طراحی سایت آن را مشخص می‌ کنه و شامل مواردی مانند:

 • – امکان طراحی چند زبانه سایت
 • – اخبار و مقالات(با امکان دسته بندی و آرشیو)
 • – مدیریت پروژه ها (با امکان دسته بندی)
 • – طراحی گالری تصاویر زیبا
 • – امکان عضو گیری و مدیریت کاربران و… ؛

که این عوامل در همان مرحله اول با توجه به نیاز و خواست مشتری مشخص می‌شه و ارتباط مستقیمی با افزایش و کاهش قیمت طراحی وب سایت داره. گاهی اوقات مشتری با یک سایت ساده و بدون امکانات گسترده می‌‌تونید نیازهای خود را رفع کنه. در چنین حالتی هزینه‌ی اینگونه سایت‌ها با سایت‌های دارای قابلیت‌های گسترده بسیار متفاوت ، چون وقت و انرژی کمتری برای این طراحی در مقابل سایت حرفه‌ای صرف شده .

2-  گرافیک سایت:

مورد بعدی که تاثیر زیادی در هزینه ی سایت در طراحی وب سایت کاروداتیس داره  گرافیک سایت . هرچقدر نوع و ساختار گرافیکی سایت پیچیده تر باشد، گرافیست برای طراحی زحمت بیشتری خواهد کشید و به همین دلیل قیمت طراحی سایت افزایش پیدا می‌کنه. استفاده از برخی عناصر گرافیکی در طراحی سایت از این جهت حائز اهمیت که باعث می‌شه کاربران ارتباط بهتری با سایت بگیرن. این امر موجب افزایش بازدید کنندگان سایت شده و در نهایت درآمد حاصل از سایت اینترنتی را افزایش می‌ ده.

هر سایت در زمان طراحی نیاز به کار های گرافیکی کوچک و بزرگی داره که این کار های گرافیکی باعث افزایش کیفیت سایت می‌شون. بنابراین بهتر  کارهای گرافیکی سایت را شخصی که در این زمینه مهارت و تجربه داره انجام دهد. و تبعا انجام کارهای گرافیکی به دست فرد متخصص، هزینه بالا تری داره زیرا به صورت حرفه‌ای کار می‌کنن.

برای ایجاد یک سایت با ترافیک بالا هرچقدرکه از نظر برنامه نویسی و کدنویسی سایت در سطح بهترین‌ها باشید؛ به همان میزان از اهمیت طراحی گرافیکی سایت خود هم نباید غافل شوید. طراحی یک سایت گرافیکی مطابق با قواعد سئو می‌تونه یکی از نکاتی باش که باعث افزایش هزینه طراحی سایت می شود؛ زیرا هرچقدر نوع و ساختار گرافیکی پیچیده تر باشد،گرافیست برای طراحی زحمت بیشتری خواهد کشید و به همین دلیل قیمت طراحی سایت افزایش پیدا می‌کند و در مقابل هرچه گرافیک مورد نظر مشتری ساده تر باشد، هزینه ی طراحی سایت هم نیز کاهش خواهد یافت.

3 – بهینه سازی داخلی سایت:

بهینه سازی یا سئوی سایت همان چیزی  که به ارتقا سایت در بازاریابی آنلاین کمک می‌کنه و این افزایش اعتبار سایت در در موتورهایی همانند گوگل، باعث می‌شه با سرچ کردن یک کلمه مرتبط با موضوع سایت، سایت شما در اولین صفحه سرچ گوگل نمایش داده شه. با نمایش سایت در صفحه اول نتایج سرچ گوگل، تعداد بازدیدکنندگان سایت افزایش پیدا کرده و به تبع آن، درآمد حاصل از سایت نیز بیشتر می‌شه. و با پیشرفت سایت شما، گوگل آن را در رتبه های بالاتر قرار خواهد داد.

برای اینکه سایت از نظر موتورهای جستجو بهینه باشد، باید برنامه نویسی آن مطابق با اصول سئو باشد . مسلما هزینه طراحی چنین سایتی در برابر سایتهای ساده که این الزامات را در نظر نمی گیرن بیشتر .

 4- سیستم مدیریت محتوا (cms):

یکی از عواملی که در قیمت طراحی سایت تاثیر بسزایی داره، استفاده از cms و نوع آن . قیمت طراحی سایت با سیستم های مدیریت محتوا یا cms ارزان تر از طراحی سایت با کدنویسی از ابتدا می‌باشد. طراحی سایت با کدنویسی از ابتدا به دلیل نیاز به تخصص و مهارت و همچنین زمان بیشتر برای طراحی، هزینه بالاتری داره. در مقابل cms ها معمولا رایگان بوده و هزینه ای برای طرای سایت به دنبال ندارن. به همین جهت به کمک سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان می‌توان طراحی سایت را با قیمت مناسبی انجام داد. در حال حاضر برای طراحی و راه اندازی سایت، cms های زیادی وجود داره که در بین آن‌ها وردپرس و جوملا طرفداران بیشتری داشته و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرن.

امروزه حتی برای طراحی سایت های فروشگاهی بزرگ یا طراحی سایت با تعداد صفحات بالا هم می‌توان از سیستم های مدیریت محتوا استفاده نمود. البته نکته ای که در اینجا باید توجه داشت این  اگر سایتی با کیفیت، امکانات و قابلیت های بالا می‌خواهید، بهتر  از cms ها استفاده نکنید زیرا سیستم های مدیریت محتوا نمی‌توانن گزینه مناسبی برای شما باشن و سایت هایی که با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا طراحی می‌شون، امکانات زیادی برای کاربر ندارن.

در مقاله تفاوت سایت وردپرسی و سایت برنامه نویسی شده به طور کامل به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

5- استاتیک یا داینامیک بودن سایت:

تمام سایت هایی که طراحی می‌شن یا استاتیک هستن یا داینامیک. سایت های داینامیک به علت قابلیت های بیشتری که دارن در بین کاربران رایج تر بوده و طرفداران زیادی دارن. از طرفی دیگر سایت های استاتیک هزینه طراحی بسیار کمی داشته و زمان کمتری برای طراحی آن مورد نیاز .

سایت های استاتیک:

این سایت ها معمولا بسیار ساده بوده و اطلاعات اصلی صاحب سایت بدون توضیحات و مطالب اضافه در آن درج شده . آپدیت و ویرایش کردن مطالب سایت های استاتیک فقط توسط فردی که آشنا به برنامه نویسی یا طراحی سایت  صورت می‌گیرد. از مزایای سایت های استاتیک می‌توان به این موارد اشاره کرد: هزینه طراحی ارزان، هزینه کمتر هاست، زمان کوتاه برای طراحی.

در مقابل این سایت ها معایبی هم دارن که شامل: عدم جذابیت برای کاربران، نیاز به فردی آشنا به طراحی سایت و برنامه نویس برای تغییر مطالب سایت، عدم به روز بودن محتوای سایت و پیشرفت نکردن سایت در موتورهای جست‌وجو.

وبسایت های استاتیک در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفتن اما امروزه سایت های داینامیک به علت امکانات بسیار زیاد، طرفداران بیشتری دارن.

سایت های داینامیک:

این سایت ها ویژگی های مثبت زیادی دارن که یکی از مهم ترین آن ها این که صاحب سایت می‌تونید محتوای سایت خود را تغییر داده و بروز رسانی کنه. این عمل نیاز به دانش طراحی سایت و کدنویسی نداشته و از طریق پنل مدیریتی قابل اجرا . سایت های داینامیک پویا و قابل گسترش بوده و امکان بروز رسانی و اضافه کردن ویژگی های جدید را دارن. محتوای جدید سایت باعث ایجاد تجربه بهتر در بازدید کنندگان و افزایش بازدید سایت می‎شه که این امر موجب افزایش رتبه سایت در گوگل می‌شه. در مقابل تمام این مزایا، سایت های داینامیک هزینه طراحی بالایی دارن و همچنین هزینه هاست و نگهداری اطلاعات این سایت ها از سایت های استاتیک بیشتر .

 بررسی هزینه های پنهان سایت برای یک سازمان

موارد گفته شده، عوامل اصلی در تعیین هزینه طراحی سایت . موارد دیگری هم در تعیین هزینه نهایی سایت تاثیرگذارن که بسیار مهم هستن و بدون آنها داشتن یک سایت کاربردی مقدور نیست اما معمولا در مراحل اولیه در نظر گرفته نمی شه. در ادامه هر یک را در طراحی وب سایت کاروداتیس بطور خلاصه بیان می‌کنیم.

 

 • هزینه خرید و تمدید دامنه:

  دامنه یا آدرس سایت که با پسوند های مختلفی از قبیل .ir، .com، .org و… ثبت می‌شه و در طول زمان مشخص به شما تعلق می گیرن. اینکه آدرس سایت شما با کدام یک از این پسوند ها به پایان برسد، هزینه های متفاوتی را به وجود می‌آورد. اگر به دنبال هزینه پایین برای طراحی سایت خود هستید، دامنه .ir مناسب ترین و ارزان ترین گزینه . علاوه براین استفاده از دامنه .ir باعث می شه نتایج بهتری در جستجوی محلی داشته باشید. هرچند ممکن بخاطر شرایط تحریم از برخی امکانات برای صاحبان این دامنه محلی محدود باشد.

 • هزینه خرید و تمدید هاست:

  هاست به فضایی گفته می‌شه که محتوای سایت در آن بارگزاری و ذخیره می‌شه. هاست باید از امنیت بالایی برخوردار باشد زیرا تمام اطلاعات سایت داخل هاست قرار می‌گیرد. بنابراین مهم است که به جای اجاره هاست از شرکت های نامعتبر و استفاده از هاست های ارزان یا حتی هاست رایگان، اقدام به اجاره هاست با امنیت بالا از شرکت معتبر هاستینگ کنید. هزینه هاست بر اساس حجم اطلاعات سایت و بازدید سایت متفاوت . روش طراحی سایت نیز بر قیمت هاست اثر گذار . برای طراحی سایت به روش های کدنویسی، هاست ویندوز مورد نیاز. و در طراحی سایت با استفاده از cms ها، هاست لینوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر کدام قیمت متفاوتی دارن.

 • شرکت طراح سایت:

  یکی از عوامل موثر بر قیمت طراحی سایت، شرکت طراحی کننده سایت و دستمزد طراح سایت . شرکت هایی که سابقه و مهارت بیشتری در طراحی سایت دارن، خدمات خود را با قیمت بالاتری عرضه می‌کنن.

 • هزینه پشتیبانی سایت :

  هر سایت در طی زمان ممکن با مشکلاتی مواجه شه. و نیاز به پشتیبانی داره برای همین یکی از هزینه هایی که معمولا شرکت های طراحی سایت از شما دریافت می کنند هزینه پشتیبانی سایت.

 • تولید محتوا و سئو سایت:

  یکی دیگر از مواردی که در قیمت نهایی سایت اثر گذار ، تولید محتوا و تصاویر اختصاصی سایت . طبیعاتا هر سایتی باید با محتوای مناسب و مرتبط با موضوع سایت پر شه. برای ارتقای سایت در بازاریابی آنلاین و کسب جایگاه مناسب در گوگل، باید مطالب سایت، محتوای با کیفیت و سئو شده داشته باشد. سئو و تولید محتوا نیز بخشی از هزینه های سایت می‌باشد.

 • هزینه عکاسی محصولات :

 • اگر شما فروشگاه اینترنتی یا محصولات فیزیکی دارید حتما باید هزینه عکاسی محصولات خود را در مجموع هزینه نهایی سایت در نظر بگیرید. سئو تصاویر یکی از
 • هزینه تبلیغات :

  تبلیغات یکی از اقدامات ضروری برای در دید بودن سایت شماست . بدون انجام تبلیغات کلیه هزینه هایی که برای طراحی سایت داشته اید بدون نتیجه خواهد بود.

 • هزینه خرید بک لینک :

  خرید بک لینک به روشهای مختلفی امکان پذیر  . درج رپورتاژ آگهی یکی از روشهای اصولی خرید بک لینک . برخی سایت ها از انواع روشهای سئو کلاه سیاه هم برای درج بک لینک استفاده می کنن که اصلا توصیه نمی‌شه.

 

با توجه به نکات بیان شده مشخص  که هزینه‌های داشتن یک وبسایت خوب و کارآمد خیلی بیشتر از هزینه‌های طراحی سایت می‌باشد. ما با هدف توانمندسازی کسب و کارها در فضای مجازی سعی کردیم بهترین ابزار را ارائه بکنیم و در کنار آن آموزش های لازم برای استفاده از این ابزار به شما ارائه کنیم.طراحی وب سایت کاروداتیس.

Leave a comment

0.0/5